Eko centra “Berģu Bode” atrašanās vieta

Domāju, ka, pasakot eko centra nosaukumu “Berģu Bode”, visiem ir skaidrs, ka šī bodīte (veikaliņš) atrodas Berģos.

Berģi ir apkaime Latvijas galvaspilsētas Rīgas austrumu daļā (Vidzemes priekšpilsētā). Berģi atrodas Juglas ezera krastā, un tie iezīmē arī Rīgas robežu. Šī apkaime robežojas arī ar Juglas, Brekšu un Bukultu apkaimēm un arī ar Garkalnes novadu.

Berģu apkaimes kopējā platība ir 570,6 ha, kas ir pavisam nedaudz vairāk nekā vidējais apkaimes platības rādītājs Rīgā. Šīs apkaimes reljefs ir nedaudz paugurains. Zemākās vietas atrodamas pie Juglas ezera. Berģos nav ražošanas vai tehniskās apbūves teritoriju. Iedzīvotāju skaits ir nedaudz mazāks par 3000.

Apkaimes sasniedzamība ar sabiedrisko transportu nav spīdoša; varētu teikt, ka Berģos ir grūti nokļūt, jo uz turieni kursē tikai 5 pilsētas sabiedriskā transporta maršruti (3 autobusu un 2 maršruta taksometra maršruti), bet, neskatoties uz to, Berģu apkaimei ir labas transporta saiknes ar citām Rīgas austrumu apkaimēm, kā arī Garkalnes novadu.

Rīgas teritorijā Berģu apkaime tika iekļauta nesen – tikai 1974. gadā. Līdz tam laikam Berģi bija pazīstami kā Berģu ciems. Iekļaujot šo ciemu Rīgas teritorijā, Berģiem pievienoja arī kādreizējo Rīgas administratīvo robežu – Baložkalnu un Juglas ciemu (Juglas parku).

Runājot par Berģu vēsturi, varētu minēt vācu krustnešu ienākšanu Latvijas teritorijā un arī ceļu uz Krievzemi. Ar šiem notikumiem saistās pati zināmākā un senākā Berģu vēsture.

Kā nozīmīgu vietu Berģos var nosaukt Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kas ir viens no vecākajiem brīvdabas muzejiem visā Eiropā. Muzejs tika dibināts 1924. gadā. Šobrīd muzejs aizņem 87,66 ha lielu platību priežu mežā Juglas ezera krastā. Netālu no muzeja atrodas arī eko centrs “Berģu Bode”, tā kā, ja dodies uz šo muzeju, tad noteikti apmeklē “Berģu Bodi”, kurā visa produkcija ir ekoloģiski tīra, un to var iegādāties par saprātīgām cenām, tā kā nebūs liela vajadzība aizņemties kādu no ātrajiem kredītiem, lai iegādātos veselīgu pārtiku vai kādus mājamatniecības izstrādājumus. “Berģu Bodei” blakus (tajā pašā ēkā) atrodas restorāns – picērija “Zaļais Maksis”, kurš specializējas dažādu picu pasniegšanā. Arī restorāna – picērijas darba laiks ir gluži tāds pats kā “Berģu Bodei”: pirmdienās – piektdienās no plkst. 11:00 līdz 20:00, sestdienās no plkst. 11:00 līdz 18:00, toties svētdienās – slēgts.

Berģos mūsdienās tiek veiktas dažādu dzīvojamo māju celtniecība, tādējādi tiek apgūtas arī kādreizējās mežu vietas un platības pie Juglas ezera un Juglas upes, toties pie šī ezera un upes būvniecības apstākļi ir diezgan sarežģīti, jo tur sastopamas kūdras, dūņainas kūdras vai smilts iegulas. Vietās, kur ir paaugstinātas zemes daļas, apstākļi būvniecībai ir ļoti labvēlīgi.

Runājot par populāriem lokālajiem centriem, noteikti var minēt dienvidu daļu ap Berģu ielu un ziemeļu daļu pie Brīvības gatves. Brīvības gatvē atrodas arī tagad nu jau ikvienam pazīstamā “Berģu Bode”.

Daudziem šeit var rasties vairāki jautājumi, jo nereti mēs esam dzirdējuši tādas ielas kā “Brīvības iela”, “Brīvības gatve”, “Brīvības bulvāris”, un zinām, ka visas šīs trīs ielas it kā atrodas Rīgā. Patiesībā tā ir tikai viena iela – Brīvības iela, jo šī iela tiek iedalīta 3 posmos: posms, kas atrodas vistuvāk Vecrīgai (no Brīvības pieminekļa līdz Elizabetes ielai), tiek dēvēts par Brīvības bulvāri; posms no Elizabetes ielas līdz Gaisa tiltam tiek dēvēts par Brīvības ielu; atlikušais posms (līdz pat Rīgas robežai) tiek dēvēts par Brīvības gatvi.

Atbildēt